جدیدترین کتاب سید مرتضی آوینی به نمایشگاه می‏آید

گروه فرهنگی- بالاخره کتابی که چند سال است نمایشگاه و اهالی آن را در انتظار خودش نگه داشته، امسال نمایشگاهی می‏شود.

"انفطار صورت" دوازدهمین کتاب از مجموعه آثار سید مرتضی آوینی است که نشر ساقی برای اولین بار منتشر کرده. شاید تیرماه سال قبل بود که گفتند "به زودی منتشر می‏شود" اما به روال 10 سال گذشته که علاقه‏مندان خبر از مراحل نهایی ویراستاری و انتشار این کتاب داشتند، باز هم خبری نشد.

این کتاب، مقالات نگارنده درباره گرافیک و نقاشی را در بر می‏گیرد؛ مقالاتی که غالباً در طول سال‏های 1368 تا 1371 در مجله سوره نگاشته شده است.

در این میان، مقاله "نقاشی برای نقاشی" -بحثی در مابعدالطبیعه نقاشی مدرن- که نگارنده در آخرین سال حیاتش برای درج در کتاب "نگاره" -یا همان مجله هنرهای تجسمی حوزه هنری- نوشته است و به نقاشی مدرن اختصاص دارد، از جهاتی با سایر مقالات کتاب متفاوت است. این مقاله البته شاید عمیق‏ترین مقاله کتاب نیز باشد.

محمدرضا ابوالحسنی ویراستار کتاب است. وی نویسنده برخی مجموعه‏های تلویزیونی مؤسسه روایت فتح و نویسنده کتاب "اشغال: تصویر سیزدهم" نیز هست. او درباره تأخیر در انتشار این کتاب گفته: «علاوه بر پاره‌ای اشکالات فنی، علت تأخیر در انتشار این کتاب، ارجاعاتی است که شهید آوینی به برخی تابلوهای نقاشی داده و لازم بود پس از بازیابی در متن وجود داشته باشد که این موضوع از گروه تدوین وقت زیادی گرفت.»

البته شاید این اولین کتاب سید مرتضی است که مصور هم هست؛ یعنی هر چند صفحه یک بار تصویر یک اثر هنری در آن گنجانده شده.

"گرافیک و تحولات تاریخی"، "گرافیک و انقلاب اسلامی"، "زبان گرافیک و سمبل‏هایش"، "جنگ در آئینه مصفای نقاشی متعهد"، "انفطار صورت"، "نقاشی برای نقاشی" و "یادداشت های ناتمام" از جمله عناوین درج‏شده در فهرست این کتابند و در انتها، "یادداشت‏های ناتمام" عنوان چند صفحه تصویر از دست‏خط‏های سید مرتضی است که قرار بوده به یک مقاله تبدیل شوند اما نیمه کاره رها شده‏اند.

"انفطار صورت" مجموعه مقالات سید مرتضی آوینی، زمستان 87 توسط نشر ساقی در 108 صفحه با شمارگان 5500 نسخه چاپ شده است و با قیمت 22000 ریال در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود.

/ 0 نظر / 20 بازدید